Katecheza o sakramentach

 

W środę, 29 stycznia 2025 r., w parafii pw. Opatrzności Bożej w Ełku odbyło się spotkanie z prof. Aleksandrem Bańką, który podjął temat Boga obecnego, dostępnego i działającego w sakramentach. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy parafian oraz Wydziału Duszpasterstwa Rodzin diecezji ełckiej. W katechezie o sakramentach udział wzięły osoby z terenu całej diecezji.

Zaproszonego gościa oraz przybyłych uczestników powitał ks. Michał Puczyłowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Jak zauważył, spotkanie to wpisuje się w przeżywany Kongres Eucharystyczny w diecezji, trwającego Roku Jubileuszowego oraz jest odpowiedzią na potrzeby wiernych. „Gospodarzem tego wydarzenia jest nasza parafia i cieszymy się, że tak licznie przybyliście, aby czerpać z doświadczenia i świadectwa prof. Aleksandra Bańki. Niech ta konferencja będzie dla wszystkich umocnieniem, odnowieniem i znakiem nadziei, aby Bóg był największym pragnieniem ludzkiego serca” – mówił ks. Michał Puczyłowski.         

„W Kościele, czy życiu duchowym wszystko się łączy. Zdrowa duchowość, zdrowe doświadczenie wiary, zdrowa relacja z Bogiem, domaga się komplementarności. Czyli te dwie przestrzenie sakramentalne i poza sakramentalne w naszym życiu one muszą się uzupełniać” – wyjaśniał prof. Bańka.

Aleksander Bańka mówił m.in. o potrzebie pogłębiania relacji z Bogiem. Przestrzegał przed powierzchownością i formalizmem tak w życiu duchowym jak i sakramentalnym. „Jeśli skupilibyśmy się tylko na obrządku liturgicznym, to istnieje ryzyko, że naszym byciem w Eucharystii i naszym sposobem przeżywania sakramentów paradoksalnie możemy nawet przed Panem Bogiem się zamknąć i od Niego odseparować. Chodzi mi o taki sposób zrutynizowania, gdy zamieniamy bycie na Eucharystii w pewien formalizm. Przez lata można uczestniczyć w Eucharystii, chodzić na niedzielną Mszę św. i nabierać tam sił do tego, żeby wracając do domu, np. zrobić awanturę mężowi. Bywa tak, bo sakramenty, Eucharystię, doświadczenie z Bogiem przeżywamy jakoś na tyle w sposób sformalizowany, że gdzieś nie potrafimy sięgnąć w głąb tej wstrząsającej istoty, która się tam wydarza” – mówił prelegent.

Profesor wskazał na wielkość i niewyobrażalną czułość Boga, który na wiele sposobów daje się człowiekowi w sakramentach, w liturgii i Słowie. „Sakramenty dają nam gwarancję, że jeżeli faktycznie jest tak, jak naucza Kościół, że są ustanowione  przez Chrystusa, zostawione bezpośrednio przez Niego, w najbliższym Mu dziedzictwie, które przekazali nam apostołowie, to znaczy, że Bóg wymyślił taki sposób, w którym postanowił  zagwarantować nam, że nieważne od tego czy się czujemy dobrze, czy niedobrze, niezależnie nawet od tego czy wierzymy, czy też nie, niezależnie od tego jak bardzo święty jest ten, który tymi sakramentami szafuje, to spełniając pewne warunki, które muszą być spełnione, żeby sakrament był sakramentem, wówczas na pewno spotkamy tam Boga” – dopowiadał prof. Bańka.  

Odwołując się do opisu Kościoła przez św. Pawła wskazywał na sakrament chrztu, który stanowi tożsamość chrześcijanina. Mówił: „Kiedy przyjmujesz chrzest, stajesz się wszczepiony w duchowe Ciało Chrystusa, stajesz się częścią tego organizmu.” Jak zauważył prelegent nikt z nas nie może powiedzieć, że w Kościele jest niepotrzebny.

Aleksander Bańka zachęcał, aby jeszcze bardziej uświadamiać sobie wielkość wydarzeń, które dzieją się w Eucharystii oraz by przedłużać intymną obecność Boga w swoim sercu. „Jaką wagę przywiązuję do tego, aby być na Eucharystii? Kiedy przyjmuję Eucharystię, czy myślę co przezywa Jezus? Czy myślę, jak Bóg czuje się w  mojej duszy?” – przynaglał do refleksji.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli sposobność na zadanie prelegentowi pytań. W rozmowie prof. Bańka wskazał, że małżonkowie są dla siebie ogromnym wsparciem w drodze do Boga. „Są sobie podarowani, aby pomóc sobie wzajemnie budować osobistą relację z Bogiem. To właśnie ta relacja jest fundamentem i spoiwem małżeńskiej miłości, i każde małżeństwo jest zaproszone do tego, by rozpoznać swój własny styl życia. Trzeba rozróżnić  duchowość małżonków od duchowości małżeńskiej” – zauważył prelegent.

„W małżeństwie jest przestrzeń na drogi duchowe, które mogą się różnić, ale jednocześnie mogą się dopełniać. Podstawą naszego rozwoju w małżeństwie jest osobista relacja z Jezusem i to, jaka będzie nasza modlitwa małżeńska czy rodzinna będzie zależało od tego, jaką mamy osobiście relację z Jezusem” – tłumaczył Aleksander Bańka.

Na troskę rodziców, w sytuacji, gdy już dorosłe dzieci odchodzą od wiary, Kościoła, prelegent zachęcał, aby mimo wszystko nie zrywać więzów i relacji. Wskazywał, że dzieci są przede wszystkim darem Boga i On je kocha bardziej niż my. Podkreślał też moc modlitwy rodziców za dzieci, nawet jeśli pozornie nie widać jej efektów.

 Uczestnicy podkreślali potrzebę organizowania takich spotkań, które są odpowiedzią na ich zmagania.    

Kulminacją spotkania był Wieczór Uwielbienia w kościele pw. Opatrzności Bożej. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwę poprowadził prof. Aleksander Bańka. Zachęcał, aby był to czas stawania przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, na trwaniu w bliskości z Nim.

Muzyczną oprawę przygotowała Schola z Augustowa.  

Inauguracja stałej Adoracji Najświętszego Sakramentu

24 listopada 2024 r. w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata Mszą św. o godz. 23.00 zostało rozpoczęte dzieło stałej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Co prawda od dawna w kościele św. Aleksandra, w bocznej kaplicy można było adorować Najświętszy Sakrament, a więc ŻYWEGO i PRAWDZIWEGO Jezusa, natomiast po godzinie 24:00, kiedy rozpoczął się nowy dzień, 25 dzień listopada A.D. 2024, adorowanie Jezusa stało się już nieustannym i trwałym zobowiązaniem miłości wiernych. „To nowy, miejmy nadzieję, że wspaniały i ważny rozdział w historii tej parafii, naszego miasta i w ogóle w naszej ziemskiej drodze do „królestwa niebieskiego” – mówił ks. Antoni Skowroński, proboszcz parafii, celebrujący uroczystą Eucharystię. Oficjalnie Dzieło Wieczystej Adoracji w Suwalskiej konkatedrze zainauguruje Biskup Ełcki, bp Jerzy Mazur, dnia 2 lutego 2025 roku – wtedy stanie się ono dziełem diecezjalnym.

Podczas homilii kaznodzieja wyjaśnił sens i znaczenie aktu Adoracji. Mówił: „Adoracja Najświętszego Sakramentu to praktyka w Kościele katolickim, polegająca na oddawaniu czci i uwielbianiu Jezusa obecnego w Eucharystii. Ma ona na celu głębsze zjednoczenie wiernych z Bogiem oraz rozwijanie relacji z Jezusem. Przypomnę, że w czasie adoracji można modlić się, medytować, rozważać Pismo Święte, czy po prostu trwać w ciszy przed Bogiem. 

Natomiast głównym celem adoracji Najświętszego Sakramentu jest: Przede wszystkim – oddanie czci i uwielbienie Boga. Adoracja jest formą oddania chwały Bogu, uznawania Jego wielkości i miłości. Dalej: ten czas spędzony przed Najświętszym Sakramentem jest szansą na osobistą modlitwę i refleksję, nad sobą samym, nad życiem….

Jest to także sposobność na zjednoczenie się z Chrystusem: Wierzymy, że adoracja zbliża nas do Jezusa, co sprzyja duchowemu wzrostowi i przemianie. I jeszcze jedno: Adoracja może i powinna prowadzić wszystkich adorujących – ale także tych za których się modlimy – do pokuty i pojednania. Bo jest to czasem refleksji nad własnym życiem i prośbą o przebaczenie grzechów. To takie ważniejsze cele i rezultaty adoracji.

Serce człowieka, dzięki adoracji Najświętszego Sakramentu, może stać się oazą ciszy, w której człowiek usłyszy głos samego Pana Boga. I to jest cel pracy, walki, którą należy podjąć, gdy pragnie się wejść w tę jedyną swego rodzaju ciszę, jaką proponuje człowiekowi Pan Bóg podczas adoracji. Bo adoracja to nie tylko ta godzina przed Najświętszym Sakramentem. To stan umysłu i serca. Umysłu, który pamięta i serca, które tęskni.

Niech więc stanie się ona naszym życiem i pragnieniem… Prośmy Boga aby pobłogosławił to dzieło i był też błogosławieństwem dla całej WSPÓLNOTY wieczystej adoracji w tej kaplicy”.

Moment przeniesienia Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji poprzedził Akt Oddania swego życia Chrystusowi Królowi Wszechświata oraz Litania do Serca Jezusowego, po których celebrans uroczyście przeniósł Najświętszy Sakrament do bocznej kaplicy i od tego czasu została zapoczątkowana nieustanna adoracja Jezusa.

Dziękujemy Bogu i tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego historycznego momentu, aby Obecność Boża w Najświętszym Sakramencie była nieustannie czczona i uwielbiana.

red. – s. Dawida Prusińska

„Ja jestem z wami” – 12. Salezjańskie Kolędowanie z Aniołkami Księdza Bosko

 

W Uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego odbył się 12. Koncert Kolęd Aniołków Księdza Bosko. Tegoroczna edycja pod hasłem „Ja jestem z wami” wpisała się w trwający w diecezji Kongres Eucharystyczny.

Niemal stuosobowy chór oraz zespół muzyków przedstawili gościom najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Zebranych powitał proboszcz parafii ks. Marcin Koncewicz SDB, podkreślając, jak ważnym i radosnym jest fakt, że koncert stał się już miejską i diecezjalną tradycją.

W czasie koncertu odbyła się również adoracja Najświętszego Sakramentu przy akompaniamencie instrumentów.

W Salezjańskim Kolędowaniu wzięli udział m.in. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy, prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz Starosta Ełcki Marek Chojnowski. Ostatni z wymienionych gości otrzymał również statuetkę w podziękowaniu za wsparcie i pomoc kierowane do Aniołków Księdza Bosko.

Bp Mazur na zakończenie podziękował nie tylko zebranym gościom, ale przede wszystkim występującym artystom. Cytując wiersz Johanna Gottfrieda Seume:

„Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź,
Tam dobre serca mają.”

zaznaczył, że jest przekonany o dobroci serca wokalistów i muzyków salezjańskiej scholi. Szczególne podziękowania skierował również do Moniki Jagłowskiej, która kieruje i czuwa nad prawidłowym działaniem zespołu, a ona sama zaprosiła wszystkich zgromadzonych na koncert w przyszłym roku.

Konferencje ze spotkań rejonowych 17-18.02.2025r.

Koncert finałowy Ełckich Warsztatów Uwielbienia

 

W dniach 24-26 maja 2024 r. w Centrum Oświatowo Dydaktycznym w Ełku odbywały się warsztaty muzyczne, które prowadziła Viola Brzezińska. W tej formie przygotowań wzięło udział ponad 20 osób z diecezji ełckiej. Przez trzy dni uczestnicy warsztatów rozwijali swoje umiejętności pod czujnym okiem Violi Brzezińskiej, piosenkarki, kompozytorki i instruktorki. Ukoronowaniem włożonych wysiłków i pracy była oprawa i poprowadzenie VI Ełckiego Wieczoru Uwielbienia w Amfiteatrze ECK w niedzielę 26 maja.

Jak zauważyli uczestnicy to był wyjątkowy czas, który pozwalał na mocne przeżycia w sferze duchowej, a także na rozwinięcie technik wokalnych wszystkich obecnych. Piosenkarka dzieliła się swoim doświadczeniem ze świata muzyki. „Dzięki naturalności, otwartości i ogromnej życzliwości warsztaty z Violą były fascynującą podróżą ku odkrywaniu, że uwielbienie może być radością spotkania z Jezusem, który też dla niej jest Kimś ważnym”- mówili uczestnicy warsztatów.

Warsztaty oprócz części muzycznej miały również elementy formacyjne. Każdego dnia była głoszona konferencja. Zaproszonymi prelegentami byli: ks. kan. dr Jacek Uchan, dyrektor Ełckiej Kurii Diecezjalnej i ks. Adrian Sadowski, duszpasterz młodzieży. Księża podjęli temat różnorodności form adoracji i uwielbienia Boga. Podkreślali, że dojrzałe chrześcijaństwo wyraża się w uwielbieniu i adoracji Boga.

Warsztaty były czasem wytężonej pracy, wspólnej modlitwy i pogłębionej relacji z drugim człowiekiem. Finał, czyli oprawa muzyczna i modlitewna atmosfera podczas VI edycji Ełckiego Wieczoru Uwielbienia był zaskakujący. Violi Brzezińskiej udało się stworzyć z uczestnikami atmosferę modlitwy. Wybrzmiało to, co w duszach grało. „Celem naszych warsztatów i Wieczoru Uwielbienia jest doświadczenie, że swoimi talentami możemy posługiwać samemu Panu Jezusowi. Jest naszym świadectwem wiary, że Jezus jest pośród nas, obecny w Przenajświętszym Sakramencie. Jezus jest z każdym z nas, pochyla się nad naszymi słabościami. Pozwól, aby Jezus dotknął Twego serca, aby rozlała się w nim Jego miłość” – mówił ks. Adrian Sadowski, współorganizator wydarzenia.

Na zakończenie bp Jerzy Mazur, biskup ełcki udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Zwracając się do zgromadzonych ełczan biskup powiedział: „W ten wieczór wzywaliśmy Ducha Świętego i wzywajmy Go zawsze, aby przychodził z pomocą naszym słabościom. Niech ten wieczór uwielbienia umocni naszą wiarę w prawdziwą i realną obecność Jezusa Chrystusa pod postacią Chleba i Wina, niech ożywi naszą nadzieję, że przyjmując Jezusa w Komunii św. otrzymujemy życie wieczne”. Zachęcał, aby czerpać ze świadectwa świętych i błogosławionych. Aby tak jak bł. Carlo Acutis, umiłować Eucharystię, by stała się naszą autostradą do nieba”

VI Wieczór Uwielbienia wpisuje się w program trwającego Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej.

CENTRALNE DNI KONGRESU

We wszystkich parafiach będzie to czas realizowania jednego dla wszystkich parafii wypracowanego, uwzględniając sugestie Parafialnych Rad Duszpasterskich programu Kongresowego. W poszczególne dni: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek i sobotę – wieczorem przeżywamy stacje Kongresowe w parafii według schematu: Msza św. z homilią, katecheza eucharystyczna lub spektakl, adoracja przed Najświętszym Sakramentem, agapa.    

 

Dni Centralne Kongresu:

18 maja 2024r. Sobota przed Zesłaniem Ducha Świętego: Stacja Dziecięca Kongresu w Studzienicznej połączona z Dniem Dziecka. Msza św. transmitowana przez TV „Trwam”.

19 maja 2024r. Niedziela – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: we wszystkich parafiach modlimy się  do Ducha Świętego, by umacniał w ochrzczonych wiarę w realną obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina oraz rozpalał umiłowanie Eucharystii i przyczyniał się do odnowienia relacji z Chrystusem.

20 maja 2024r – Poniedziałek: Uroczystość Matki Kościoła, Patronki Diecezji Ełckiej

Wieczorem w parafiach Stacja Kongresowa z udziałem wszystkich wiernych wokół tematu Maryja Niewiasta Eucharystii.

21 maja 2024r – Wtorek: Stacja Kongresowa z udziałem Małżeństw, Rodzin, chorych, cierpiących i potrzebujących w parafii wokół tematu „Rodzina żyjąca Eucharystią”, „Być dobrym jak chleb”.

22 maja 2024r – Środa. Stacja Kongresowa z udziałem młodzieży w Giżycku połączona z diecezjalnym spotkaniem młodzieży.

23 maja 2024r. – Czwartek – Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Stacja Kongresowa z udziałem kapłanów, osób Życia Konsekrowanego, młodzieży i wiernych wokół tematu „To czyńcie na Moją pamiątkę”. Dzień dziękczynienia i modlitwy za Kapłanów, szafarzy Eucharystii,  Osoby Życia Konsekrowanego, Diakonów, Seminarzystów i modlitwa o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

24 maja 2024r. – Piątek – Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Stacja Kongresowa z udziałem Ruchów, Wspólnot, Bractw, Stowarzyszeń kościelnych wokół tematu „Eucharystia to On w nas, a my w Nim”.

25 maja 2024r – Sobota – Stacja Kongresowa z udziałem dzieci w parafii wokół tematu „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”. Papież Franciszek ogłosił I Światowe Dni Dziecka w dniach 25-26 maja, które w tym roku obchodzimy pod hasłem: „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21, 5).

26 maja 2024r. – Niedziela – Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Stacja Kongresowa w parafiach wokół tematu „Eucharystia buduje Kościół. Kościół żyje dzięki Eucharystii”. To  dzień dziękczynienia za wspólnotę Kościoła parafialnego.

27 maja 2024r – Poniedziałek. O godz. 18.00 (17.00). Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00 „Kto pożywa moje Ciało i Krew moją pije trwa we Mnie a Ja w nim” (J 6, 56). Adoracja w intencji pokoju w świecie i naszej Ojczyźnie.

28.05.2024r Wtorek. O godz. 18.00 (17.00). Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00 „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”(J 6,54). Adoracja w intencji przebłagania za grzechy przeciwko Eucharystii, w intencji nawrócenia grzeszników i zadośćuczynienia za ich grzechy.

29 maja 2024r Środa. O godz. 18.00 (17.00). Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00 „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). Adoracja w intencji  młodzieży naszej diecezji, za maturzystów.

30 maja 2024r – Czwartek – Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Kongres Eucharystyczny we wszystkich parafiach. Dzień dziękczynienia za Eucharystię i Szafarzy Eucharystii. Uroczysta procesja do czterech ołtarzy.

Prośmy Ducha Świętego, by Kongres stał się czasem trwania na adoracji przed Najświętszym Sakramentem, by był wielką wspólną modlitwą duchownych i świeckich, dziękczynieniem za Eucharystię, za szafarzy Eucharystii, i wypraszaniem łaski powołania kapłańskiego dla ludzi młodych, szukaniem nowych dróg i sposobów głoszenia Ewangelii o zbawieniu i służenia bliźnim, szczególnie chorym, potrzebującym i żyjącym na peryferiach.

Te cele osiągniemy poprzez uczestniczenie we Mszach św., przyjmowaniu Komunii świętej, trwanie na adoracji przed Najświętszym Sakramentem a także poprzez formacje eucharystyczną i udział w nabożeństwach oraz procesjach eucharystycznych.