ODNOWA EUCHARYSTYCZNA DIECEZJI EŁCKIEJ
Utworzenie grup formacyjnych 6 stycznia 2024r.
Pierwsze informacje o zorganizowaniu Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej Biskup Ełcki przekazał 2 stycznia 2024 r. podczas spotkania z najbliższymi współpracownikami Kurii.
Natomiast szerszemu gronu zostało przekazane na spotkaniach opłatkowo – noworocznych w Ełku, Suwałkach, Augustowie, Olecku, Giżycku i Piszu dla kapłanów, osób życia konsekrowanego i katechetów w styczniu 2024 roku. W czasie tych spotkań przekazałem motywy dlaczego pragnę zwołać Kongres Eucharystyczny, ideę zwołania Kongresu i cel Kongresu. Celem tego Kongresu jest ożywienie eucharystycznej żarliwości wśród duchownych i świeckich, a także „obudzenie i wzrost wiary w Eucharystię, dla poprawienia staranności celebracji, rozwinięcia adoracji eucharystycznej a także zachęcenia wiernych do czynnej solidarności, która wychodząc od Eucharystii, dociera do potrzebujących” (SC4).
Bp Jerzy Mazur ustalił także czas trwania Kongresu od 28.03.2024 do 4 czerwca 2026 roku. Kongres został podzielony na trzy etapy.
I etap – od 28 marca do 31grudnia 2024r.
II etap – od 1 stycznia 2025 – 31 grudnia 2025 r.
III etap – od 1 stycznia 2026 – 4 czerwca 2026r.
W czasie każdego etapu od wigilii Zesłania Ducha Świętego do uroczystości Bożego Ciała będą centralne dni kongresowe ze specjalnym programem na każdy dzień. Natomiast czas od 6 stycznia do Niedzieli Palmowej (do 24 marca 2024r.) był przeznaczony na przygotowywanie się do Kongresu. W ramach przygotowań Kongresu Biskup wsłuchiwał się w głos duchownych, osób życia konsekrowanego, katechetów i wiernych świeckich, by wypracować program Kongresu Eucharystycznego, uwzględniając wydarzenia w diecezji, dekanacie, parafii, rodzinie, na lekcji religii w szkole.
Biskup Ełcki zachęcił, aby w wypracowywaniu programu kongresowego:
– przypatrzyć się wydarzeniom, które są już w diecezji, dekanatach, parafiach, by nadać im wymiar bardziej eucharystyczny.
– zastanowić się jakie nowe inicjatywy chcemy wprowadzić, by realizować cel Kongresu?
Do pomocy w przygotowaniach programu i materiałów kongresowych bp Jerzy Mazur powołał osiem grup formacyjnych i moderatorów dla każdej z nich:
Grupa I. Spotkania formacyjne w ramach ożywienia eucharystycznej żarliwości kapłanów – Moderator Bp Dariusz Zalewski
– w diecezji, w dekanatach, w parafii
Grupa II. Spotkania formacyjne w ramach ożywienia eucharystycznej żarliwości osób życia konsekrowanego – Moderator Bp Dariusz Zalewski
– w diecezji, we wspólnotach zakonnych, w parafii
Grupa III. Spotkania formacyjne w ramach ożywienia eucharystycznej żarliwości wiernych świeckich – Moderator ks. kan. Jacek Uchan
– w diecezji, w dekanatach, w parafii
Grupa IV. Spotkania formacyjne w ramach ożywienia eucharystycznej żarliwości wspólnot, ruchów, stowarzyszeń i bractw- Moderator ks. Karol Sokołowski
– w diecezji, w dekanatach, w parafii
Grupa V. Spotkania formacyjne w ramach odnowy eucharystycznej w rodzinach – Moderator ks. Michał Puczyłowski
– w diecezji, w dekanatach, w parafii
Grupa VI. Spotkania formacyjne w ramach ożywienia eucharystycznej żarliwości dzieci – Moderator Ks. Wojciech Kotarski
– w diecezji, w dekanatach, w parafii
Grupa VII. Spotkania formacyjne w ramach ożywienia eucharystycznej żarliwości młodzieży: – Moderator Ks. Łukasz Malinowski we współpracy z ks. Dariuszem Konopko, ks. Robertem Galickim, ks. Tomaszem Masłowskim, ks. Tadeuszem Białousem
– w diecezji, w dekanatach, w parafii
Grupa VIII. Spotkanie formacyjne w ramach ożywienia eucharystycznej żarliwości: – Moderator ks. kan. Marcin Sieńkowski
Na spotkaniach z moderatorami poszczególnych grup Biskup Ełcki przedstawił cel Kongresu oraz zakres obowiązków poszczególnych grup formacyjnych i ich zadania. Moderatorzy do 20 marca 2024 r. zobowiązali się wraz z osobami, które tworzą daną grupę przedstawić sugestie celem przygotowania programu kongresowego i jego realizacji.
.