W Wielki Czwartek 28 marca 2024 r. podczas Mszy św. Krzyżma w katedrze ełckiej Biskup Ełcki dokonał inauguracji Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej. Pierwszy etap Kongresu potrwa do 31 grudnia 2024 r., a od 18 do 30 maja będziemy przeżywali centralne dni Kongresu Eucharystycznego.
Pierwszy Etap Kongresu
Podczas różnych spotkań w ramach przygotowań do Kongresu były prowadzone rozmowy, w jaki sposób przeżyć owocnie każdy z jego etapów. Z wielu sugestii i propozycji jasno wynika, że Kongres jest odpowiedzią na potrzeby wiernych naszej diecezji. Dziękujemy za przeprowadzenie w waszych parafiach spotkań z Parafialną Radą Duszpasterską. Z przesłanych protokołów otrzymaliśmy wiele propozycji różnych inicjatyw i sugestii związanych z Kongresem Eucharystycznym.
Biskup ełcki ukazał, że jednym z celów Kongresu Eucharystycznego jest „odnowienie wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Sakramencie Ołtarza i ożywienie naszych relacji z Bogiem obecnym w Eucharystii poprzez odnowienie kultu eucharystycznego w parafiach, poprzez rozpalenie miłości do życia Eucharystią i do adorowania Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie”. W związku z tym wszystkim wydarzeniom w parafii na czas trwania Kongresu nadajemy charakter jeszcze bardziej eucharystyczny, aby pogłębić wiarę w realną obecność Jezusa w Eucharystii.
Z głosów Parafialnych Rad Duszpasterskich wybrzmiewa potrzeba adoracji Najświętszego Sakramentu.
Św. Matka Teresa z Kalkuty w adoracji widziała miejsce osobistej przemiany i lekarstwo dla naszego chorego świata. A na pytanie, co zbawi świat, odpowiadała: „Moją odpowiedzią jest modlitwa. Trzeba, by każda parafia trwała u stóp Jezusa w Najświętszym Sakramencie i Go adorowała”.
Także w naszej diecezji pragniemy trwać na adoracji przed Najświętszym Sakramentem, by przyczyniać się do przemiany osobistej, naszych rodzin, parafii, diecezji. Oprócz tych adoracji, które już są w waszych parafiach pragniemy, by adoracja była przynajmniej raz w miesiącu dla poszczególnych grup i wspólnot parafialnych. Zostały wyznaczone następujące dni na taką adorację Najświętszego Sakramentu
– I poniedziałek miesiąca – adoracja dla młodzieży i w ich intencji (od godz. 19.00-20.00);
– I piątek miesiąca – adoracja dla dzieci i w ich intencji przed Mszą św. wieczorną;
– II piątek miesiąca – adoracja w intencji osób przeżywających różne kryzysy, trudności, borykających się z problemami uzależnień, rozbitych małżeństw i związków niesakramentalnych(od godz. 19.00-20.00);
– III poniedziałek miesiąca – adoracja w intencji i z udziałem wszystkich grup, wspólnot, stowarzyszeń kościelnych, bractw, grup zawodowych należących do duszpasterstw specjalistycznych (od godz. 19.00-20.00);
– IV piątek miesiąca – adoracja w intencji i z udziałem małżeństw, rodziców, rodziców dzieci I Komunijnych, rodziców młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania (od godz. 19.00-20.00).
Biskup Ełcki zachęca, aby raz w roku w waszych parafiach zostały zorganizowane tzw. „24 Godziny dla Pana”. Ta inicjatywa polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi św.
Inne inicjatywy
Wśród różnych propozycji i sugestii, oprócz adoracji Najświętszego Sakramentu dla poszczególnych grup i wspólnot parafialnych, PRD zaproponowały jeszcze inne inicjatywy, które warto rozważyć razem z Parafialna Radą Duszpasterską i poszerzonym gremium parafian, które z nich można realizować w waszej parafii:
– świętowanie niedzieli poprzez udział i zaangażowanie świeckich w liturgię Mszy św.
– wieczory uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem (nawet raz w miesiącu);
– adoracje Najświętszego Sakramentu: w godzinie miłosierdzia, adoracja całodzienna (w wybranym dniu), adoracja całonocna (raz w miesiącu) oraz adoracja przed wieczorną Mszą św.
– przygotowanie spektaklu, pantomimy lub montażu słowno-muzycznego o Eucharystii;
– cykl katechez, homilii i kazań o tematyce eucharystycznej;
– przeprowadzenie misji świętych, rekolekcji i dni skupienia poświęconych tematyce Eucharystii;
– promocja cudów Eucharystycznych oraz pielgrzymowanie do Sokółki;
– utworzenie zespołu liturgicznego w parafii;
– procesje Eucharystyczne w Oktawie Bożego Ciała oraz w każdą I Niedzielę miesiąca;
– wprowadzenie Godziny Świętej w I Czwartki miesiąca;
– powołanie Bractwa Eucharystycznego;
– powołanie grupy pokutnej w intencji umiłowania Eucharystii;
– przeprowadzenie nabożeństwa 40-godzinnego z większym zaangażowaniem parafian;
– wyjaśnianie poszczególnych części Mszy św. przed każdą Mszą św. w niedzielę;
– pozostawienie kościoła otwartego w ciągu dnia;
– rozprowadzanie encykliki „Ecclesia de Eucharistia”; i adhortacji „Sacramentum caritatis”
– dotarcie do osób chorych i starszych, którzy nie mogą być w kościele, aby przyjmowali Eucharystię;
– umieszczenie banerów o tematyce Kongresu;
– gazetki i dekoracje o tematyce Eucharystycznej;
– utworzenie parafialnego zespołu kongresowego.
Głos młodzieży
A także biorąc pod uwagę głos młodzieży warto podjąć następujące inicjatywy:
– 3xM: Młodzi modlą się za młodych – młodzież prowadzi modlitwę za swoich rówieśników. Raz w miesiącu (konkretnego dnia miesiąca), bądź raz w tygodniu: Msza św. młodzieżowa, z kazaniem dla młodzieży;
– „Kwadrans z Jezusem” – jest to adoracja Najświętszego Sakramentu przez 15 minut w dowolnym
dniu tygodnia. Nie ma żadnych wytycznych dotyczących modlitwy, poza wzbudzeniem w sobie
intencji, aby nasze trwanie na modlitwie pomogło w przyprowadzeniu do Jezusa kolejnych ludzi, też tych, którzy nie chcą;
– zaangażowanie młodzieży w życie parafii poprzez przygotowanie i aktywne uczestnictwo w liturgii.
.