Materiały na spotkanie
Parafialnych Rad Duszpasterskich w listopadzie 2024 r.
Według sugestii Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, najbliższe spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej powinno odbyć się jeszcze w listopadzie. Tematem spotkania są program na II etap Kongresu Eucharystycznego i Rok Jubileuszowy 2025. Spotkanie powinno być protokołowane, a kopię protokołu prosimy przesłać do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego do połowy grudnia br.
Proponowany konspekt spotkania:
Po modlitwie Ks. Proboszcz wprowadza w temat spotkania. Następnie przedstawia Projekt Programu na II etap KE i Rok Jubileuszowy 2025. Projekt ten był już omawiany podczas Kongregacji Księży Dziekanów oraz Spotkania Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Zachęcamy do przedyskutowania poszczególnych punktów Projektu Programu z uwzględnieniem możliwości pastoralnych Parafii
PROJEKT PROGRAMU OPRACOWANY PRZEZ BISKUPA JERZEGO MAZURA SVD NA II ETAP KE I ROK JUBILEUSZOWY 2025.
WPROWADZENIE
Drugi etap Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej będziemy przeżywać w Roku Jubileuszowym, którego hasłem są słowa: „Pielgrzymi nadziei”.
„Kościół żyje dzięki Eucharystii” (EE 1) – to pierwsze słowa dokumentu świętego Jana Pawła II (Ecclesia de Eucharistia). Są one stwierdzeniem faktu, że Kościół żyje dzięki Eucharystii. Te słowa są także zachętą skierowaną do wszystkich ochrzczonych, byśmy żyli jako członkowie Kościoła dzięki Eucharystii. To w Eucharystii spotykamy Tego, który jest Życiem, to znaczy Jezusa Chrystusa.
Jestem mocno przekonany, że Duch Święty wzywa Kościół ełcki do ponownego odkrycia ogromnego daru Eucharystii, odnowienia wiary eucharystycznej i nawrócenia do Eucharystii. Jestem mocno przekonany, że Duch Święty przemawia do Kościoła ełckiego: ożywiajcie relacje z Chrystusem obecnym w Eucharystii, odnawiajcie adorację eucharystyczną, bądźcie świadkami, misjonarzami Eucharystii.
Dlatego ten II etap Kongresu Eucharystycznego, Rok Jubileuszowy 2025 będziemy przeżywać bardziej ewangelizacyjnie. Ewangelizacja to „czynienie uczniów”. To jest nasza najważniejsza misja w Kościele.
Jest konieczne zaangażowanie w ewangelizację nie tylko biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego, ale również wielu ochrzczonych, którzy zrozumieli, że z chrztu świętego jesteśmy uczniami misjonarzami. Ewangelizacja polega na tym, żeby obudzić w naszych braciach i siostrach pragnienie Boga, pragnienie spotkania się z Jezusem Chrystusem obecnym w Eucharystii. Prowadźmy innych na adoracje, na Msze święte.
Do ewangelizacji pragnę zachęcić słowami papieża Franciszka, który przypomniał, że potrzeba odnowić zapał misyjny, aby być zwiastunami Zmartwychwstałego. Celem tej misji jest dotarcie do jak największej liczby ludzi. Bowiem wszyscy potrzebują światła Ewangelii. Ojciec Święty zachęcał, aby poza zwyczajnymi metodami pracy duszpasterskiej, szukać nowych możliwości, by ułatwiać spotkanie między ludźmi i Panem Bogiem. W tej pracy – wskazał Franciszek – potrzeba wychodzić na ulice, place i zaułki świata, aby stawać się świadkami radosnej i owocnej wiary.
Czyńmy to w mocy Ducha Świętego, który jest nadrzędnym podmiotem ewangelizacji.
I.KONTYNUACJA INICJATYW ROZPOCZĘTYCH I ZACHĘTA DO PIELGRZYMOWANIA
We wszystkich wydarzeniach parafialnych, dekanalnych, diecezjalnych nadal należy podkreślać, uwypuklać wymiar eucharystyczny i kontynuować inicjatywy, które zostały wprowadzone w parafiach, w diecezji. Przede wszystkim zachęcajmy do uczestnictwa we Mszach świętych, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz zagłębiania się w tajemnicę Eucharystii.
I.1. Uczestnictwo we Mszach świętych. Zachęcam kapłanów do głoszenia krótkich homilii na Mszach św. w dni powszednie. Zwrócić uwagę na godne przyjmowanie Komunii świętej.
I.2 Adoracje przed Najświętszym Sakramentem. Warto zebrać świadectwa eucharystyczne od wiernych, którzy często adorują Najświętszy Sakrament, dotyczące jej owoców. Każda parafia ustala porządek adoracji na cały rok 2025. Zachęcam każdego diecezjanina do oddania Bogu godziny swojego czasu tygodniowo, szczególnie w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy. Można ten czas nazwać: „Godzina wielbienia Pana”, albo „Godzina adoracji i zadośćuczynienia”. Jest to nawiązanie do słów Jezusa skierowanych do Piotra: „Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną…” (Mt 26,40). W tych słowach również zawarte jest zaproszenie nas wszystkich do takiej modlitwy.
I.3 Ewangelizacja. Poprzez modlitwę, post, słowo i świadectwo życia pomogę przynajmniej jednej osobie wrócić do Kościoła. Nieustannie zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu, Msze święte. Dni Uwielbienia. Angażujemy się w ewangelizację indywidualną i wspólnotową: w rodzinie, w pracy, miejscu przebywania.
I.4 Troska o życie sakramentalne, życie Eucharystią.
– Katechezy eucharystyczne prowadzone szczególnie w Kościołach Jubileuszowych. — Indywidualna ich lektura.
– Korzystanie z Sakramentu Pokuty i obchodzenie 9 Pierwszych Piątków miesiąca.
– Modlitwa o moc Ducha Świętego, by usunąć wszelkie przeszkody, które uniemożliwiają przyjmowanie Komunii świętej.
– Troska, by nikt nie schodził z tego świata bez zaopatrzenia w sakramenty święte. W ramach tej troski uwrażliwić członków rodziny na ich zasadniczą rolę. Zainteresować się czy w najbliższym otoczeniu, wśród sąsiadów i znajomych są osoby pozbawione życia sakramentalnego.
I.5 – Jesteśmy „Pielgrzymami nadziei”. Zachęta, aby podjąć trud pielgrzymowania do Kościołów Jubileuszowych celem uzyskania odpustów.
– Małżeństwa i rodziny pielgrzymują do Kościołów Jubileuszowych przez cały Rok Jubileuszowy
– Każdego diecezjanina i przebywającego na terenie diecezji ełckiej zachęcam do pielgrzymowania do Kościołów Jubileuszowych
– W Kościołach Jubileuszowych, w wyznaczone dni, obchodzenie Jubileuszy przez poszczególne grupy społeczne i wspólnoty kościelne
PRZEŻYWANIE KONGRESU EUCHARYSTYCZNEGO I ROKU JUBILEUSZOWEGO 2025 – SZCZEGÓLNY CZAS NA EWANGELIZACJĘ
– Wizyta duszpasterska (kolęda). Rozmowy na temat Eucharystii. Informacja o Kongresie i zaproszenie na Msze św., adorację. Zatroszczyć się o życie sakramentalne chorych.
– Kolędnicy misyjni, przekazują orędzie i zapraszają na ucztę (Eucharystię).
– Organizowanie Orszaku Trzech Króli w parafiach, miastach.
– 2.02.2025 r. – Jubileusz Osób Życia Konsekrowanego w Suwałkach. Inauguracja Wieczystej Adoracji w kościele św. Aleksandra w Suwałkach.
– 11.02.2025r. – Światowy Dzień Chorego. Jubileusz Chorych w Kościołach Jubileuszowych.
– 5 minutowe katechezy eucharystyczne przed każdą Mszą św. w Niedziele:
9.02.2025r. – Odpusty Roku Jubileuszowego
16.02.2025r. – Godne przyjmowanie Komunii św. i owoce Komunii świętej
23.02.2025r. – Posłanie. Idźcie w pokoju Chrystusa
2.03.2025r. – Adoracja Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie
III. CZAS WIELKIEGO POSTU I TRIDUUM PASCHALNEGO (od 5 marca do 19 kwietnia)
III.1 – Modlitwa, post i jałmużna w intencji tych, którzy odeszli od Kościoła, od Pana Boga, w intencji młodych – o łaskę przemiany serc, nawrócenia dla nich.
III.2 – Umocnieni mocą płynącą z Eucharystii, przyjętej Komunii świętej nie bądźmy obojętni, ale idźmy z orędziem Dobrej Nowiny o życiu wiecznym do tych, którzy nie praktykują swojej wiary, zapraszając ich na Adorację i Ucztę Eucharystyczną.
– Godzina adoracji przed Najświętszym Sakramentem w tygodniu. „Godzina wielbienia Pana” albo „Godzina adoracji i zadośćuczynienia”
III.3 – Rekolekcje parafialne wielkopostne o tematyce eucharystycznej. Pojednanie. W dni rekolekcji w parafii adoracja przed Najświętszym Sakramentem, Droga Krzyżowa ulicami miasta, miejscowości. Jedno spotkanie dla osób, które nie mogą przyjmować Komunii świętej. Odwiedziny chorych.
III.4 – 8.03.2025r. – Jubileusz kobiet, niewiast, dziewcząt w Kościołach Jubileuszowych.
III.5 – 15.03.2025r. – Jubileusz Parafialnych Rad Duszpasterskich, Parafialnych Rad Ekonomicznych, Parafialnych Zespołów Caritas, Pracowników kościelnych, pracowników Caritas przeżywany w trzech miejscach: w Ełku– katedra; Suwałkach – konkatedra; Giżycku – św. Brunona
III.6 – INNE WYDARZENIA
– 21.03.2025r. (piątek) – Noc Konfesjonałów w Kościołach Jubileuszowych. Jest to bardzo dobra okazja, aby zaprosić jedną osobę, która jest daleko od Kościoła.
– 25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia; 33. rocznica istnienia Diecezji Ełckiej.
Msze święte w intencji diecezji. Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Adoracja przed Najświętszym Sakramentem we wszystkich kościołach – przynajmniej godzinna. Godzina wielbienia Pana
– 4.04.2025r. (piątek) – Noc Konfesjonałów w Kościołach Jubileuszowych
– 11.04.2025r. (piątek) – Droga Krzyżowa ulicami miast
III.7 – Triduum Paschalne
17.04.2025r – Msza Krzyżma świętego. Zapraszam wszystkich kapłanów do katedry ełckiej na godz. 10.00.
– Msza Wieczerzy Pańskiej we wszystkich kościołach parafialnych.
18.04.2025r – Wielki Piątek – Liturgia na cześć Męki Pańskiej. Adoracja przy Grobie Pańskim.
19.04.2025r. – Wielka Sobota – adoracja przy Grobie Pańskim. Podczas poświecenia pokarmów zapraszać na ucztę Eucharystyczną.
IV CZAS WIELKANOCNY i…-OD 20. 04.2025 – DO 30.06. 2025r.
V.1 – Ogólne informacje
– Uroczyste przeżywanie świąt Zmartwychwstania Pańskiego z procesjami eucharystycznymi po każdej Mszy świętej.
– Niedziele Wielkanocne. Kazania dotyczące tajemnicy Eucharystii.
– Msze św. w Kościołach Jubileuszowych ze świadectwami – „Jezus zmartwychwstał i żyje. Spotkałem Go”.
– Adoracja przed Najświętszym Sakramentem (1 godzina w tygodniu). „Godzina wielbienia Pana” albo „Godzina adoracji i zadośćuczynienia”.
– W maju czytanki nt. Święci o przeżywaniu Eucharystii i adoracji.
-IV.2 – 7 minutowe katechezy eucharystyczne przed każdą Mszą św. w Niedziele Wielkanocne.
27.04.2025r – Niedziela Bożego Miłosierdzia- Żyjcie Eucharystią dając świadectwo miłosierdzia.
4.05.2025r. – Niedziela Biblijna – Eucharystia i sakrament pojednania.
11.05.2025r. – Niedziela Dobrego Pasterza – Szafarze Eucharystii i Komunii świętej.
18.05.2025r – V Niedziela W. – Eucharystia i małżeństwo.
25.05.2025r. – VI Niedziela W. – Eucharystia i sakrament namaszczenia w życiu chorych.
1.06.2025r – Wniebowstąpienie – Eucharystia źródłem jedności w Kościele, we wspólnocie, w rodzinie, w człowieku.
8.06.2025r. – Pięćdziesiątnica – Działanie Ducha Świętego w Eucharystii.
IV.3 – W Niedziele Wielkanocne członkowie wspólnot, ruchów kościelnych, stowarzyszeń i bractw ewangelizują na ulicach, głoszą żywą wiarę w Jezusa Chrystusa obecnego w Eucharystii, organizują wieczory uwielbienia, a szczególnie w wigilię Uroczystości Bożego Ciała.
IV.4 – Organizowanie dodatkowych procesji w Niedziele Wielkanocne.
IV.5 – Spektakle eucharystyczne. Droga Światła
IV.6 – Jubileusze Roku Świętego
26.04.2025r – Jubileusz Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa (Ełk – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).
27.04.2025r. – Jubileusz Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej (Ełk – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).
1.05.2025 r. – Jubileusz Mężczyzn. Jubileusz Ludzi Pracy. Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn z Ełku – katedry do Nowej Wsi Ełckiej.
????? 2025r. – Jubileusz Stowarzyszeń, Bractw, Wspólnot, Ruchów kościelnych formacyjnych (AK, Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat…).
28.05.2025 r. – Jubileusz Młodzieży. Suwałki – Stacja Młodzieżowa Kongresu Eucharystycznego diecezji ełckiej.
7.06.2025 r. – Jubileusz Dzieci. Stacja Dziecięca Kongresu Eucharystycznego; Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci; Diecezjalny Dzień Dziecka w Studzienicznej.
17.06.2025 r. – Jubileusz Kapłanów w Ełku. Dzień Świętości Kapłańskiej.
V.1 Jubileusze Roku Świętego
4.07.2025r – Jubileusz żeglarzy, wodniaków, turystów – Wzgórze św. Brunona w Giżycku.
12.07.2025 r. – Jubileusz Teściowych – Pielgrzymka do Lipska.
19.07.2025 r. – Jubileusz Kobiet. XX Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Rajgrodu.
9.08.2025 r. – Jubileusz Uzależnionych, Trzeźwiejących przeżywany w Kościołach Jubileuszowych.
15.08.2025r – Jubileusz Małżeństw i Rodzin oraz Wspólnot Różańcowych w Sanktuarium w Studzienicznej.
6.09.2025r – Jubileusz Rolników, Dożynki Diecezjalne, Orzysz – Okartowo
27.09.2025 r. – Jubileusz Nauczycieli i Katechetów przeżywany w Kościołach Jubileuszowych.
7.10.2025r. – Jubileusz Wspólnot Różańcowych w Krasnymborze
16.10.2025r. – Ełk katedra – Jubileusz Samorządowców
18.10.2025 r. – Jubileusz Lekarzy i Służby Zdrowia w Kościołach Jubileuszowych.
V.2 NOCE MIŁOSIERDZIA W KOŚCIOŁACH PARAFIALNYCH.
Kongres Eucharystyczny jest wspaniałą okazją, by pomóc powrócić do Chrystusa tym, którzy się od Niego oddalili i uwierzenia w Jego rzeczywistą obecność w Eucharystii pod postacią chleba i wina. Jest to też dobra okazja, by zadośćuczynić za grzechy innych i wypraszać dla nich łaskę nawrócenia oraz modlić się o pokój i w intencji rodzin oraz młodzieży naszej diecezji.
Będzie to wypełnienie prośby Matki Bożej o nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca, czyli zawierzenie się Jej Niepokalanemu Sercu i nabożeństwo I Sobót Miesiąca. To czuwanie eucharystyczne będzie w intencji wynagrodzenia za grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi i modlitwy szczególnie różańcowe w powyżej wymienionych intencjach. Wypełnianie prośby Niepokalanego Serca Matki Bożej poprzez nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca. (Spowiedź, Komunia święta, Różaniec, medytacja w intencji wynagrodzenia za bluźnierstwa przeciwko Matce Bożej, a także za grzechy przeciwko Eucharystii).
Zachęcam proboszczów Kościołów Jubileuszowych, a także wszystkich parafii do zorganizowania Nocy Miłosierdzia w I Soboty miesiąca, od czerwca do października. (podaję trzy warianty programu do wyboru)
Liczba ochrzczonych, którzy odchodzą od Boga, jak również tych, którzy nie wierzą w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii pod postaciami chleba i wina, a także liczba wypisujących się z lekcji religii stale rośnie. Dlatego nie możemy milczeć i pragniemy włączyć się w Noce Miłosierdzia, w ramach przeżywania Kongresu Eucharystycznego. Uważam, że zaangażowanie się w zorganizowanie i przeżywanie Nocy Miłosierdzia przyczyni się do odrodzenia eucharystycznego naszej diecezji.
Wierzymy, że modlitwa góry przenosi i że to wspólnotowe trwanie na modlitwie i zadośćuczynienie za grzechy przyniesie miłosierdzie i potrzebne łaski, o które prosimy. Mamy nadzieję, że ta forma ewangelizacji przyniesie obfite owoce przemiany i nawrócenia do Eucharystii bliskich i przyjaciół, parafian, diecezjan i przebywających na terenie naszej diecezji i że wszyscy znajdziemy schronienie w Niepokalanym Sercu Maryi i drogę do Nieba.
PROGRAM NOCY MIŁOSIERDZIA – I Sobota Miesiąca ( 7 czerwca; 5 lipca;
2 sierpnia; 6 września; 4 października 2025 r.)
I Wariant
18.00 – MSZA ŚWIETA w intencji o błogosławione owoce Kongresu Eucharystycznego, w intencji szafarzy Eucharystii i o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Spowiedź i Komunia święta wynagradzająca.
19.00 – 20.00 – Adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Prowadzi jedna ze wspólnot.
20.00 – Konferencja eucharystyczna- Medytacja na temat Tajemnicy Różańca – Ustanowienie Eucharystii….
21.00 – Apel Jasnogórski z rozważaniem i odmówienie części Różańca w intencji wynagradzającej. Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.???
22.00 – 22.50 – Adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Prowadzi młodzież lub inne wspólnoty
23.00 – MSZA ŚWIĘTA w intencji nawrócenia grzeszników, wynagrodzenia i zadośćuczynienia za grzechy, w intencji pokoju i rodzin, by stawały się Domowymi Kościołami, w intencji młodzieży. Komunia święta wynagradzająca.
Procesja z Najświętszym Sakramentem.
II Wariant – rozpoczęcie w I Piątek miesiąca i Msza św. o północy już z I Soboty miesiąca
III Wariant – rozpoczęcie w I Piątek miesiąca i przez całą noc czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Msza św. rano w I Sobotę miesiąca
22.11.2025 r. – Jubileusz Chórów, Zespołów Muzycznych przeżywany w Kościołach Jubileuszowych
VII. CZAS ADWENTU I ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
5.12.2025 r. – Jubileusz Wolontariatu
28.12.2025 r. – Niedziela Świętej Rodziny; Zakończenie Roku Jubileuszowego w Kościołach partykularnych
Podajemy również wytyczne funkcjonowania Kościołów Jubileuszowych w naszej diecezji:
– Kościół otwarty w ciągu dnia;
– dostęp do Sakramentu Pokuty i Pojednania (wyznaczone godziny dyżurów w konfesjonale);
– adoracja Najświętszego Sakramentu;
– każdego dnia Msza św. o godzinie 12.00;
– każdy Pielgrzym powinien otrzymać informację czym jest Jubileusz, czym jest odpust zupełny i co daje mu nawiedzenie Kościoła Jubileuszowego;
– każda grupa pielgrzymów powinna wcześniej zgłosić Ks. Proboszczowi Kościoła Jubileuszowego swój czas przybycia i uzgodnić sprawowanie Mszy św. poza wyznaczonymi godzinami.
Ks. Jacek Uchan
dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Materiały na spotkanie
Parafialnych Rad Duszpasterskich we wrześniu 2024 r.
Według sugestii Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, najbliższe spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej powinno odbyć się we wrześniu. Tematem spotkania są inicjatywy w parafii w ramach Kongresu Eucharystycznego drugiej części pierwszego etapu. Spotkanie powinno być protokołowane, a kopię protokołu prosimy przesłać do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego do końca września br.
Proponowany konspekt spotkania:
1.Podsumowanie Kongresu Eucharystycznego w parafii, a szczególnie Centralnych Dni Kongresowych.
– I poniedziałek miesiąca – adoracja dla młodzieży i w ich intencji (od godz. 19.00-20.00);
– I piątek miesiąca – adoracja dla dzieci i w ich intencji przed Mszą św. wieczorną;
– II piątek miesiąca – adoracja w intencji osób przeżywających różne kryzysy, trudności, borykających się z problemami uzależnień, rozbitych małżeństw i związków niesakramentalnych(od godz. 19.00-20.00);
– III poniedziałek miesiąca – adoracja w intencji i z udziałem wszystkich grup, wspólnot, stowarzyszeń kościelnych, bractw, grup zawodowych należących do duszpasterstw specjalistycznych (od godz. 19.00-20.00);
– IV piątek miesiąca – adoracja w intencji i z udziałem małżeństw, rodziców, rodziców dzieci I Komunijnych, rodziców młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania (od godz. 19.00-20.00).
*Czy i w jaki sposób są realizowane te adoracje w naszej parafii?
*Czy ta forma i ten czas jest najbardziej odpowiedni dla naszej parafii?
*Czy widzimy na przyszłość inne dni przewidziane na adorację w naszej parafii?
Do PZL może należeć osoba wierząca, która ma szczerą chęć czynnego zaangażowania się w Liturgię oraz cieszy się nieposzlakowaną opinią.
Kapłan jest opiekunem duchowym i odpowiedzialnym za formacje duchową
i liturgiczną.
Członkami tego Zespołu najczęściej będą: diakoni stali, akolici, lektorzy ministranci, Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, katecheci, katechiści, organiści, kościelni, liderzy wspólnot i osoby zaangażowane w liturgię.
Zadania PZL: czynny udział w Liturgii, czytanie Słowa Bożego, śpiew Psalmów, przygotowywanie i czytanie komentarzy, modlitwy wiernych, organizowanie procesji
z darami, odpowiedzialni za gazetkę parafialną.
*Wieczór Uwielbienia i promocja cudów eucharystycznych.
* Montaż słowno-muzyczny o św. Janie Pawle II z okazji XXVI Dnia Papieskiego.
* Marsze Świętych przed uroczystością Wszystkich Świętych.
* Pielgrzymka do Sokółki.
*Adoracja dla młodzieży – 12 spotkań adoracyjnych.
* Rekolekcje adwentowe w parafii o tematyce eucharystycznej.
Ks. Jacek Uchan
dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Materiały na przeprowadzenie
spotkania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w lutym
W związku z wcześniejszymi zapowiedziami, bardzo prosimy o przeprowadzenie w miesiącu lutym spotkania Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Tematem przewodnim spotkania jest Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej. Biskup Ełcki chce wsłuchać się w głos duchownych i wiernych świeckich, zebrać różne sugestie i inicjatywy w poszczególnych parafiach, by wypracować program Kongresu. Dlatego kopię protokołu z tego spotkania prosimy przesłać do Wydziału Duszpasterstwa ogólnego do 10 marca br. Biskup Ełcki wyszczególnił 8 grup kongresowych i ustanowił ich moderatorów. Jedną z takich grup jest Parafia a moderatorem jest ks. Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.
Przypominamy, że celem działania Parafialnej Rady Duszpasterskiej jest służenie radą oraz wyrażanie opinii we wszystkich sprawach, w których Ksiądz Proboszcz zwraca się do jej członków. Parafialna Rada Duszpasterska może również z własnej inicjatywy przedstawiać Księdzu Proboszczowi swoje opinie dotyczące życia parafii.
KONSPEKT SPOTKANIA
Zaproszenie Biskupa Ełckiego
do podjęcia drogi eucharystycznej odnowy diecezji ełckiej
W ostatnich latach zauważamy jak potężny walec dechrystianizacji uderza w ludzi wierzących, w wartości chrześcijańskie. Widzimy jak są ośmieszani ludzie praktykujący swoją wiarę, jak u wielu ludzi ochrzczonych osłabła wiara w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii czy całkowicie ją utracili. Ten kryzys jeszcze bardziej uwidocznił się w czasie pandemii covidowej naznaczonej zamknięciem i strachem a przez to szukaniem Boga za pośrednictwem Internetu.
Praktykowanie wiary poprzez uczestniczenie we Mszach świętych niedzielnych i święta zmniejsza się, a także zmniejsza się liczba przystępujących do Komunii świętej Coraz większa liczba wiernych ma przeszkody w przyjmowaniu Komunii św. Jedną z przyczyn jest życie w związku niesakramentalnym. Statystyki pokazują, że połowa czy nawet więcej chrztów dzieci jest ze związków niesakramentalnych.
Stojąc przed tymi wyzwaniami i szukając metod, dróg pozytywnej na nie odpowiedzi a przede wszystkim wsłuchując się w głos Ducha Świętego pragnę zaprosić was wszystkich do podjęcia drogi eucharystycznej odnowy diecezji ełckiej, do ożywienia eucharystycznej żarliwości wśród duchownych i świeckich poprzez Kongres Eucharystyczny. (Więcej informacji na temat idei Kongresu znajdziemy w wywiadzie z Ks. Biskupem Jerzym Mazurem w lutowym numerze Martyrii)
Czas trwania Kongresu
Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej rozpoczniemy w Wielki Czwartek 28 marca 2024 roku, na Mszy Krzyżma świętego w katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku i we wszystkich parafiach na Mszy św. Wielkiego Czwartku.
Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej będzie trwał od Wielkiego Czwartku 28 marca 2024 r. do uroczystości Bożego Ciała 4 czerwca 2026 r.
Będzie to czas na zaangażowanie się duchownych i świeckich w ożywianie i budzenie eucharystycznej żarliwości wśród ochrzczonych diecezji ełckiej i przybywających na jej terenie. Program tych ponad dwóch lat Kongresu Eucharystycznego Biskup pragnie razem z wami wypracować wyszczególniając wydarzenia w diecezji, dekanacie, parafii, rodzinie, na lekcji religii w szkole.
Cel Kongresu
Celem tego Kongresu jest ożywienie eucharystycznej żarliwości wśród duchownych i świeckich, a także „obudzenie i wzrost wiary w Eucharystię, dla poprawienia staranności celebracji, rozwinięcia adoracji eucharystycznej a także zachęcenia wiernych do czynnej solidarności, która wychodząc od Eucharystii, dociera do potrzebujących” (SC4).
Jest to wzywanie Ducha Świętego, by pomógł nam przezwyciężyć wszelkie kryzysy, w tym wynikający z pandemii i umocnił wiarę poprzez przybliżenie prawdy o realnej obecności Chrystusa Zmartwychwstałego w Eucharystii, doświadczenia Jego bliskości, obecności i radości spotkania z Chrystusem obecnym pod postacią chleba i wina.
Kolejnym wymiarem Kongresu ma być rozpalenie miłości do życia Eucharystią, do adoracji Najświętszego Sakramentu poprzez pogłębienie wśród wiernych duchowości eucharystycznej, zdumienia eucharystycznego, odnowienia kultu eucharystycznego w parafiach oraz pielęgnowanie życia sakramentalnego.
Następnym celem ma być ożywienie naszej nadziei, że Eucharystia, w której uczestniczymy ma stawać się siłą inspirującą do wypełniania misji głoszenia Ewangelii o zbawieniu i stawania się świadkami spotkania z żywym Chrystusem.
Główne wydarzenia Kongresu i stacje Kongresowe w parafiach, dekanatach, diecezji
Czas Kongresu został podzielony na trzy etapy:
Etapy tego okresu czasowego:
I etap – od 28 marca do 31grudnia 2024r.
II etap – od 1 stycznia 2025 – 31 grudnia 2025 r.
III etap – od 1 stycznia 2026 – 4 czerwca 2026r.
W czasie dzisiejszego spotkania Parafialnej Rady Duszpasterskiej mamy wspólnie zastanowić się nad całością programu Kongresu, a w szczególności nad pierwszym jego etapem (od 28 marca do 31grudnia 2024r.), który będziemy przeżywać we wszystkich parafiach i wspólnotach zakonnych. Takim centralnym czasem w każdym roku trwania Kongresu jest okres od Uroczystości Zesłania Ducha Świętego do Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Natomiast poza wyszczególnionym czasem prosimy o zastanowienie się i przedłożenie propozycji jak w parafii będzie przeżywany I etap Kongresu.
Program kolejnych etapów Kongresu będzie przedmiotem następnych spotkań Parafialnej Rady Duszpasterskiej, ze szczególnym akcentem na trzeci etap, gdzie głównym wydarzeniem Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej będzie Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej 4 czerwca 2026 roku w Ełku i wszystkich parafiach.
W jaki sposób będziemy przeżywać w parafii całość I etapu Kongresu?
W jaki sposób i w jakich dniach będziemy przeżywać w parafii centralne dni kongresowe: od Uroczystości Zesłania Ducha Świętego do Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (19 – 30 maja 2024 r.)?
– kiedy stacja kongresowa z udziałem dzieci?
– kiedy stacja kongresowa z udziałem młodzieży?
– kiedy stacja kongresowa z udziałem Ruchów, Wspólnot, Bractw, Stowarzyszeń?
– kiedy stacja kongresowa małżeństw, rodzin, chorych, cierpiących i potrzebujących?
– kiedy dzień dziękczynienia i modlitwy za kapłanów – sług Eucharystii, Osoby Życia Konsekrowanego, diakonów, seminarzystów oraz modlitwa o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne?
– kiedy dzień dziękczynienia za wspólnotę Kościoła parafialnego?
– kiedy dzień dziękczynienia za Eucharystię?
– w jakie dni zorganizować dłuższą Adorację Najświętszego Sakramentu w parafii?
– jak będzie wyglądał proponowany program centralnych dni kongresowych?
Proponowany program dnia – według inicjatywy i możliwości parafii:
17.45 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
19.00 Msza św.
20.00 – Agapa
18.00 – Msza św. z homilią
19.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia. Spektakl eucharystyczny, konferencja, katecheza, rozmowy, pytania, świadectwa, cuda Eucharystyczne
20.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
Lub inne godziny
Jakie są wydarzenia w naszej Parafii, którym można nadać wymiar bardziej eucharystyczny?
Jakie nowe inicjatywy chcemy wprowadzić w naszej Parafii, aby realizować cel Kongresu?
Patroni Kongresu
Św. Jan Paweł II, Św. Jan Maria Vianney, Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Bł. Karol Acutis, Św. O. Pio
Hasło Kongresu
Jako jedna z propozycji: „Ja jestem z Wami” (Mt 28, 20)
Prosimy również, aby Parafialna Rada Duszpasterska przedstawiła swoją propozycję hasła i patronów Kongresu.
Materiał pomocniczy:
Propozycje w ramach ożywienia eucharystycznej wrażliwości wiernych świeckich
– w diecezji:
– 40 godzinne nabożeństwo we wszystkich parafiach,
– Czytanki majowe i październikowe,
– Materiały kolędowe: „Rodzina zjednoczona na modlitwie”,
– ogólno-diecezjalne spotkania wspólnot, ruchów, stowarzyszeń, bractw,
– zwrócenie uwagi również na dużą liczbę ochrzczonych wypoczywających na terenie diecezji ełckiej (jest to diecezja turystyczna).
– w parafii:
– spotkania Parafialnych Rad Duszpasterskich,
– całe duszpasterstwo kierunkowane na formacje eucharystyczną,
– homilie, kazania, gazetki parafialne, dekoracje eucharystyczne,
– rekolekcje parafialne wielkopostne i adwentowe o tematyce eucharystycznej,
– zapoznawanie się z patronami Kongresu,
– zapoznawanie z Cudami eucharystycznymi,
– powstanie grupy liturgicznej w parafii,
– procesje eucharystyczne na terenie parafii: Boże Ciało, Uroczystość Chrystusa Króla, w okresie wielkanocnym
– sympozja o tematyce eucharystycznej,
– warsztaty, konferencje o charakterze teologicznym,
– katechezy eucharystyczne,
– czuwania,
– celebracje pierwszej Komunii św., Białego Tygodnia,
– wydarzenia o charakterze kulturalnym, koncerty,
– Spektakl o Eucharystii (przygotowuje ks. Mariusz Pawlina).
– Lektura:
Encyklika. Jana Pawła II O Eucharystii i życiu Kościoła (Ecclesia de Eucharistia)
Posynodalna adhortacja apostolska o Eucharystii, źródle i szczycie życia i misji Kościoła (Sacramentum Caritatis).
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w I Niedziele miesiąca i I czwartki miesiąca: 1 godzina adoracji w roku, w miesiącu lub w tygodniu w intencjach owoców Kongresu i szafarzy Eucharystii oraz o powołania do kapłaństwa- podać godziny adoracji także w inne dni.